ВАШАТА КОНСУЛТАНТСКА КОМПАНИЯ

Други програми от Програмен период 2014 – 2020

нил консулт

План за възстановяване и устойчивост

Основната цел на Плана за възстановяване и устойчивост е да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от COVID-19 пандемията. В преследването на тази цел са групирани набор от мерки и реформи, които да имат съществен принос към възстановяването на потенциала за растеж на икономиката и да го развият, като осигурят устойчивост на негативни външни въздействия. Това ще позволи в дългосрочен план постигането на стратегическата цел за конвергенция на икономиката и доходите до средноевропейските. Същевременно, Планът полага основите за зелена и цифрова трансформация на икономиката, в контекста на амбициозните цели на Зелената сделка.

Планът е структуриран в четири стълба:

 

Иновативна България
Целящ повишаването на конкурентоспособността на икономиката и трансформирането ѝ в икономика, базирана на знанието и интелигентния растеж чрез мерки в сферата на образованието, цифровите умения, науката, иновациите, технологиите и взаимовръзките между тях.

Зелена България
С фокус върху устойчивото управление на природните ресурси, позволяващо задоволяване на текущите нужди на икономиката и обществото, при запазване на екологичната устойчивост, така че тези потребности да могат да продължат.

 

Свързана България
Акцентиращ върху повишаването на конкурентоспособността и устойчивото развитие на районите на страната, каквито са подобряването на транспортната и цифрова свързаност, както и насърчаването на местното развитие, стъпвайки на специфичния местен потенциал.

 

Справедлива България
С фокус върху хората в неравностойно положение за постигане на по включващ и по устойчив растеж и споделен просперитет за всички, както и с акцент върху изграждането на ефективни и отговорни публични институции, чувстви телни към нуждите на бизнеса и потребностите на гражданите.

 

Общ бюджет на инструмента: 12 919 млрд. евро

ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“

Основната цел на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 е преодоляване на предизвикателствата и оползотворяване на възможностите за развитие пред българската икономика, с цел постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, според „Европа 2020“. Програмата е насочена към развитието на малкия и средния бизнес у нас, чрез инвестиции в подобряване на производствения капацитет и ресурсната ефективност както и към насърчаване на иновациите и научно – изследователската дейност. Общият размер на публичните финансови средства по програмата е 1,39 млрд, който е разпределен между следните 5 приоритетни оси:

  • ПО 1: Технологично развитие и иновации  —–> 295,2 млн.
  • ПО 2: Предприемачество и капацитет за растеж на МСП —–>  697,4 млн.
  • ПО 3: Енергийна и ресурсна ефективност —-> 310,6 млн.
  • ПО 4: Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ —-> 45 млн.
  • ПО 5: Техническа помощ —-> 41.6 млн.
 
нил консулт

ОП „Развитие на човешките ресурси 2014 – 2020“

ОПРЧР 2014-2020 г. е насочена към изпълнението на две от целите на Стратегията на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и за постигането на икономическо, социално и териториално сближаване „Европа 2020”. Това са целите в областта на трудовата заетост и борбата с бедността и социалното изключване. ОПРЧР за периода 2014-2020 г. се основава на три основни стълба:

  • Постигане на по-висока и по-качествена заетост
  • Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване
  • Модернизирането на публичните политики в сферата на социалното включване, здравеопазването, равните възможности и недискриминацията и условията на труд.

Общият бюджет на програмата е 2 136 млн. лв., разпределен между 5 приоритетни оси:

  • ПО 1 “Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места” —-> 647.6 млн.лв.
  • ПО 2 “Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване” —-> 336,4 млн. лв.
  • ПО 3 “Модернизация на институциите  в сферата на социалното включване, здравеопазването, равните възможности и недискриминацията и условията на труд” —-> 44,1 млн.лв
  • ПО 4 “Транснационално сътрудничество” —-> 19,7 млн. лв.
  • ПО 5 “Техническа помощ” —-> 44,4 млн. лв.

Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020

Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 има три основни цели:

  • Повишаване на конкурентоспособността и балансирано развитие на селското и горското стопанство и преработваща промишленост;
  • Опазване на екосистемите и устойчиво управление, използване на природните ресурси в земеделието, горското стопанство и хранителната промишленост, предотвратяване на климатичните промени и приспособяване към тях.

Социално-икономическо развитие на селските райони, осигуряващо нови работни места, намаляване на бедността, социално включване и по-добро качество на живот. Общият бюджет, определен за финансирането на проектите по Програмата е в размер на 2 338 783 966,00 евро

Бюджетът е разпределен между 5 приоритета:

Приоритети:

  1. Стимулиране трансфера на знания и иновации
  2. Конкурентоспособност на селското стопанство и жизнеспособност на фермите
  3. Организация на продоволствената верига и управление на риска
  4. Възстановяване, опазване и подобряване на екосистемите зависещи от земеделие/гори
  5. Ефективност на ресурсите и преминаване към нисковъглеродна и
    устойчива на климата икономика
  6. Социално приобщаване, намаляване на бедността и икономическо развитие в селските райони

ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“

Основната цел на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 е преодоляване на предизвикателствата и оползотворяване на възможностите за развитие пред българската икономика, с цел постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, според „Европа 2020“. 

Програмата е насочена към развитието на малкия и средния бизнес у нас, чрез инвестиции в подобряване на производствения капацитет и ресурсната ефективност както и към насърчаване на иновациите и научно – изследователската дейност. Общият размер на публичните финансови средства по програмата е 1,39 млрд, който е разпределен между следните 5 приоритетни оси:

  • ПО 1: Технологично развитие и иновации  —–> 295,2 млн.
  • ПО 2: Предприемачество и капацитет за растеж на МСП —–>  697,4 млн.
  • ПО 3: Енергийна и ресурсна ефективност —-> 310,6 млн.
  • ПО 4: Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ —-> 45 млн.
  • ПО 5: Техническа помощ —-> 41.6 млн.

Имате нужда от консултация?

Свържете се с нас

nl consult

Услуги

+ Разработване на европейски проекти

+ Управление на европейски проекти

+ Организация и провеждане на обучения и събития

+ Стратегическо планиране и изготвяне на анализи

нил консулт програми